Notice: Constant _JEXEC already defined in /home/spatiala/domains/spatialacademy.com/public_html/templates/rt_enigma_j15/index.php on line 2
هادی علیزاده
پنجشنبه, 02 اسفند 1397
هادی علیزاده

هادی علیزاده


چهارشنبه, 21 فروردین 1392 16:16

IKONOS

Ikonos

IKONOS اولين ماهواره تجاری با قابلیت تصویر برداری سیاه و سفید (پانکروماتیک) با قدرت تفکیک مکانی 1 متر و تصویر برداری چند طیفی با قدرت تفکیک مکانی 4 متر می باشد. تصاویر پانکروماتیک و چند طیفی امکان ترکیب شدن و تولید تصاویر رنگی با قدرت تفکیک مکانی 1 متر را دارا می باشد.IKONOS تا کنون بیش از 300 میلیون کیلومتر مربع از هر قاره ، تصویر برداشت کرده است. . سنجنده اين ماهواره در ارتفاع 681 كيلومتري زمين قرار دارد و داده هاي دارای قدرت تفکیک رادیومتری11بيت و قدرت تفکیک زمانی 3 روز برای دادههای پانکروماتیک مي‌باشد. تصاویر IKONOS برای تهیه نقشه های نظامی، حمل و نقل هوائی و دریایی، امنیت ملی در مقیاس های منطقه ایی تا جهانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 

سه شنبه, 28 شهریور 1391 01:38

ALOS

ALOS

ماهواره (ALOS (Advance Land Oservation Satellite Data توسط آژانس تحقیقات هوا فضای ژاپن در سال 2006 به فضا پرتاب شد.این ماهواره دارای 3 سنجنده می باشد: سنجنده پانکروماتیک برای تصویر برداری استرئو ( PRISM ) جهت تولید مدل رقومی ارتفاعی (DEM)؛ رادیومتر نوع دو فعال در نواحی مرئی و مادون قرمز ( AVNIR-2 ) جهت مشاهده دقیق پوشش سطح زمین و سنجنده راداری SAR فعال در باند L  که در روز و شب و تمامی شرایط آب و هوائی اقدام به تصویر برداری می کند و به تنهائی قادر است تا بدون نقاط کنرل زمینی نقشه هایی با مقیاس 1:25000 تولید کند. ظاهداف این ماهواره در زمینههای : کارتوگرافی-پایش بلایای طبیعی-منابع طبیعی و توسعهی تکنولوژیهای فضایی استفاده می شود. 

سه شنبه, 28 شهریور 1391 01:37

RapidEye

RapidEye

ماهوارهی RapidEye متعلق به شرکت آلمانی RapidEye مجموعه ای از 5 ماهواره مشابه می باشد که در آگوست 2008 از قزاقستان به فضا پرتاب شد. قدرت تفکیک مکانی این سنجنده در 5 باند طیفی (R, G, B, NIR, Red Edge) 5 متر (در حالت Orthorectified) می باشد. ماهواره در ارتفاع 630 کیلومتری از سطح زمین قرار دارد که قابلیت اخذ روزانه 4 میلیون کیلومتر مربع تصویر با قدرت تفکیک رادیومتریک 12 بیت و قدرت تفکیک زمانی 1 روز را داراست. باند طیفی Red Edge در مطالعات کشاورزی از قبیل بررسی فنولوژی گیاه، وضعیت سلامت و استرس های محیطی - بیولوژیکی و استخراج پارامتر های گیاهی (کلروفیل، شاخص برگ، نیتروژن، تولید، ... ) از اهمیت زیادی برخوردار است که این ماهواره را در کاربرد های منابع طبیعی و کشاورزی از ماهواره های دیگر متمایز کرده است .

 

سه شنبه, 28 شهریور 1391 01:37

WorldView I

WV1 2

سنجندهی worldview1 در سپتامبر 2007 به فضا پرتاب شد.این سنجنده با قرار گرفتن در ارتفاع 496 کیلومتری تصاویری با قدرت تفکیک مکانی 50 سانتی متر از سطح زمین اخذ و به ایستگاههای گیرنده مخابره می نماید و دارای دوره بازگشت حدود 1.7 روز می باشد. این سنجنده قابلیت برداشت یک میلیون کیلومتر مربع در روز را دارد. این سنجنده قابلیت اخذ تصاویر در حالت استریو را نیز دارد که در تهیه DEM و DSM کاربرد دارند. با استفاده از تصاویر این سنجنده و بدون استفاده از نقاط کنترل زمینی میتوان به دقت حدود 4 متر رسید. عرض برداشت این سنجنده 17.7 کیلومتر در نقطه نادیر است و تصاویری با قدرت تفکیک رادیومتری 11 بیت فراهم می نماید. این سنجنده تنها دارای باند پانکروماتیک می باشد که در اندازه گیری و محاسبات نقشه برداری به کار گرفته می شود.

 

 

 

سه شنبه, 28 شهریور 1391 01:37

QuickBird

quickbird-umbrella-cay-bahamas

سنجنده QuickBird یکی دیگر از ماهواره های شرکت DigitalGlobe می باشد که در اکتبر 2001 به فضا پرتاب شد. قدرت تفکیک مکانی این سنجنده 0/61 متر در باند پانکروماتیک و 2/44 متر در باند های چند طیفی است. قدرت تفکیک زمانی این سنجنده بین 1 تا 3 روز با توجه به عرض جغرافیایی (با حداکثر زاویه خارج از نادیر 30 درجه) متفاوت است. همچنین قدرت تفکیک رادیومتری این سنجنده 11 بیت میباشد. تصاوير اين ماهواره با قدرت تفكيك بالا و با بیش از 10 سال آرشیو تصاویر، در مطالعات كشاورزي ،اقليم جنگل، اكتشاف گاز و نفت، محيط زيست شهري و روستايي،تهیهی انواع نقشه ، بررسی تغییرات، مدیریت ریسک كاربرد دارد.

 

سه شنبه, 28 شهریور 1391 01:23

WorldView II

WV2

WorldView-2 در اکتبر سال 2009 به عنوان اولین ماهواره تجاری با قدرت تفکیک مکانی بالا و 8 باند طیفی به فضا پرتاب شد. این سنجنده فعال در مدار 770 کیلومتری، تصاویری با قدرت تفکیک مکانی cm46 در باند Panchromatic و cm1/85 در باند های طیفی ارائه می کند. WorldView-2 دوره بازگشت متوسط 1/1 روز و توانائی اخذ تصاویر در 8 باند طیفی تاkm2 785000 در هر روز را دارا می باشد. این سنجنده دارای 8 باند طیفی می باشد بطوریکه علاوه بر 4 باند Blue, Green, Red, NIR 4 باند جدید Coastal, Yellow, Red Edge, NIR2 اضافه شده است. محدودههای طیفی جدید به این سنجنده قابلیتهای بی نظیری در زمینههای پروژههای تهیه و بررسی پوشش زمین ، بررسی وضعیت سلامت پوشش گیاهی و عمق سنجی در محدودههای آبهای کم عمق را به این سنجنده اضافه نموده است.

سه شنبه, 28 شهریور 1391 01:06

GeoEye

GeoEye 3

شرکت GeoEye با ادغام شدن در شرکت DigitalGlobe همچنان با استفاده از سنجنده GeoEye-1 مشغول به تصویر برداری و پایش سطح زمین می باشد. سنجندهی GeoEye-1 دارای پيچيدهترين و پيشرفته ترين تكنولوژي در ماهوارههاي سنجش از دور است كه بالاترين قدرت تفكيك مكاني را در ماهواره های تجاری ارائه می دهد. این سنجنده با برداشت همزمان تصاویر با قدرت تفکیک مکانی 0/41 متر و چند طیفی 65/ 1 متر (که برای کاربران در قدرت تفکیک های مکانی 0/5 متر و 2 متر ارائه می شود) بی سابقه ترین قدرت تفکیک مکانی را به نمایش می گذارد. علاوه بر این با استفاده از این تصاویر و بدون استفاده از نقاط کنترل زميني می توان به دقت زميني 3 متر رسید. این سنجنده قابلیت برداشت روزانه 700000 کیلومتر مربع تصاویر پانکروماتیک و 350000 کیلومتر مربع تصاویر چند طیفی (Pan-sharpened)را داراست. با توجه به قدرت تفکیک مکانی و کیفیت بسیار بالای این سنجنده بیشترین کارائی را در مطالعات شهری، پایش تغییرات انسان ساخت، امنیتی نظامی، تهیه نقشه های با مقیاس بزرگ و پروژه های عمرانی دارد.

 

 

ورود به سایت